Wytrawne drożdżowe

Czy zastanawialiście się, jak wiele możliwości daje nam drożdżowe ciasto?

Czy robiliście coś z drożdżowego ciasta?

Czy wiecie jak proste jest zrobienie drożdżowego ciasta?

W końcu to tylko mąka, woda, małe żyjątka, czyli drożdże, i kilka dodatków.
Z połowy kilograma mąki, półtorej szklanki cieplej wody, półtorej łyżeczki soli, połowy łyżeczki cukru kilku łyżek oleju i jednej czwartej paczki drożdży możemy stworzyć naprawdę świetne rzeczy.

A zatem ciasto.

Ja robię to tak:
Do dużej miski wkładam drożdże. Sypię na nie cukier i zostawiam, aż zmienią konsystencję na płynną.
Tymczasem przygotowuję resztę składników. Następnie do miski przesiewam mąkę, sypię sól, dodaję olej i wlewam wodę (ciepłą, nie gorącą). Wyrabiam mikserem, końcówkami do ciasta, dosyć długo- jakieś 20 minut, czasem dłużej. I teraz nadchodzi ten mityczny moment- wyrastanie ciasta. I tu nie do końca zgadzam się z opiniami, że ciasto wyrasta tylko w ciepłym miejscu daleko od przeciągów. Jeżeli nie muszę go zrobić na zaraz, to zdarza się, że moje ciasto wyrasta w lodówce lub na balkonie. Czasem kilka dni. Po prostu rośnie wolniej. Osobiście uważam, że trzy-cztero dniowe ciasto jest najlepsze. Poza tym mogę go zrobić więcej i jeść jednego dnia pizza, drugiego bułeczki, trzeciego focaccia, czwartego grissini…
Nie ma też problemu z mrożeniem ciasta drożdżowego. Może być zamrożone zaraz po wyrobieniu, może być zamrożone po wyrośnięciu, żaden problem. Można też mrozić bułeczki drożdżowe wstępnie podpieczone.

Przypominam proporcje:

Pół kilograma mąki,
półtorej szklanki cieplej wody,
półtorej łyżeczki soli,
połowa łyżeczki cukru
kilku łyżek oleju
jednej czwartej paczki drożdży.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *